Deprem bölgesinde istihdam: Beyaz yakalılar mavi ve gri yakaya dönüştü

Kariyer.net’ten yapılan açıklamaya göre, deprem bölgesinde yaşayan adayların özgeçmişleri üzerinden gerçekleştirilen analize göre, deprem öncesinde bölgede ikamet eden yaklaşık 1,5 milyon adayın yüzde 14,2’si depremden sonra farklı illere göç etti. Buna göre en çok göç veren şehirler sırasıyla Adana, Antep, Diyarbakır, Hatay ve Urfa olurken en çok göç alan şehir ise İstanbul oldu.

Farklı illere taşınan adayların yüzde 67,1’i deprem sonrasında en az bir iş ilanına başvuru yaptı. İkameti değişmeyen adayların ise yüzde 48,4’ü iş başvurusu yaptı.

Deprem bölgesinde ikamet eden adaylar, genel ortalamadan yüzde 80,1 daha fazla başvuru yaparken, depremden etkilenen ve farklı bir ilde yaşamaya başlayan adayların, genel ortalamadan yüzde 150 daha fazla başvuru yaptığı görüldü.

BEYAZ YAKALI ADAYLARIN BİR KISMININ MAVİ VE GRİ YAKAYA DÖNÜŞTÜĞÜ GÖRÜLDÜ

AA’nın derlediği Kariyer.net verilerine göre, depremden etkilenen adayların özgeçmişleri incelendiğinde yüzde 7,3’ünün özgeçmişlerindeki pozisyonların değiştiği ortaya çıktı.

Pozisyonu değişen adayların yüzde 52,5’inin meslek gruplarının da değiştiği görüldü. Bu kapsamda beyaz yakadan mavi yakaya dönüşen adayların oranı yüzde 6,1 olurken beyaz yakadan gri yakaya geçenlerin oranı yüzde 9,9 oldu. Mavi yakadan beyaz yakaya geçiş oranı yüzde 7,3, gri yakaya dönüşme oranı yüzde 6 seviyesinde görüldü.

En fazla geçiş ise yüzde 13,2 oranı ile gri yakadan beyaz yakaya olurken gri yakadan mavi yakaya dönüşüm yüzde 5,5 oldu.

Normal şartlarda beyaz yakalı adaylar mavi yaka veya gri yaka ilanlara başvuru yapmazken depremden etkilenen beyaz yakalı adayların bir kısmının mavi ve gri yakaya dönüşmesinin ardında deprem sonrası oluşan koşullar yatıyor.

Deprem bölgesinde yer alan 11 ilde yayınlanan yeni iş ilanı sayılarına göre, deprem döneminde yüzde 16’lık düşüş yaşandığı, deprem sonrasında temmuz ayına kadar dalgalanma, temmuz ayı itibarıyla ise ilan sayılarında deprem dönemi öncesine göre yüzde 20 artış yaşandığı tespit edildi.

Depremin etkili olduğu 11 il içinde en fazla ilana sahip olan iller sırasıyla Adana, Antep ve Diyarbakır oldu. Depremden en çok etkilenen 3 il olan Hatay, Maraş ve Adıyaman’da ise yayınlanan ilan sayıları 2023’ün son döneminde deprem öncesi seviyelere ulaştı.

DEPREM İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ YÜZ BİNLERCE ADAY VE İŞVERENE ULAŞTI

Deprem İstihdam Seferberliği kapsamında Kariyer.net’te iş ilanı yayınlayan şirket sayısı 3.217 oldu. En çok ilan yayınlayan ilk beş sektör, Üretim / Endüstriyel Ürünler, Bilişim, Tekstil, İnşaat ve Gıda şeklinde sıralandı. İş ilanları toplam 307 bin 825 başvuru aldı. Kariyer.net, depremden etkilendiğini belirten 28 binden fazla adayın işverenler ile daha hızlı bir araya gelmesini sağlamak için platformlarında bir dizi yeniliği de devreye aldı.

Kariyerinin başında ya da üniversitenin son yılında olan ve teknoloji alanında kariyer hayal eden gençleri desteklemek için; teknoloji yeteneği platformu Techcareer.net ile 20 bootcamp düzenledi. Gönüllü eğitmenlerin de desteği ile 472 gencin teknoloji kariyerlerine adım atacakları eğitimlerin alınması sağlandı.

Deprem İstihdam Seferberliği Fuarı’nda 98 şirket ve 7202 aday buluştu. Adaylar en çok Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer alan iş fırsatlarını değerlendirdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x