2 bine yakın merdiven altı kurs kapatılacak

MEB tarafından alınan tedbirler kapsamında öğrenci ve velilerin, herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına özel kursların listesi MEB’in internet sitesinde yayınlandı. Ayrıca izinsiz faaliyet yürüten yerlerin tespitinde teknolojik imkânlardan yararlanabilmek için Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü internet sayfasında ‘İzinsiz Eğitim Faaliyeti İhbarı’ linki oluşturuldu. Gelen ihbarlar doğrultusunda 2 bine yakın izinsiz kursun kapatılması için işlem başlatıldı.

İDARİ PARA CEZASI UYGULANIYOR
Oluşturulan çevrim içi hatta bin 825 ihbar geldi. MEB yetkilileri, ihbarların tasnifini yaptı. Bu kapsamda, izinsiz faaliyette bulunan eğitim merkezi, eğitim danışmanlığı, kariyer rehberliği, eğitim koçluğu, koçluk merkezi, ödev merkezi veya test evi gibi yerlere işlem yapılması için valiliklere inceleme ve soruşturma yapılması talimatı verildi. Eğitim öğretim faaliyetlerini yapan ancak Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na uygun kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenmeyen bu yerlerin valiliklerce kapatılması için işlem başlatıldı. Bu yerleri kuran veya işletenlere brüt asgari ücretin 20 katı idari para cezası uygulanıyor. Diğer yandan valiliklerde kurulan izleme ve koordinasyon komisyonları, ihbarları değerlendirerek gerekli inceleme ve soruşturmaları yapıyor. Tespitler düzenli olarak Bakanlığa gönderiliyor.

‘KAREKOD’ ÜZERİNDEN TEYİT EDİLİYOR
MEB, kurum girişinde karekodu bulunmayan tabelalar için özel öğretim kurumlarına 18 Eylül Pazartesi gününe kadar süre tanımıştı. Karekod uygulamasıyla ilgili denetimlere de hız verilirken bu tarihe kadar karekod uygulamasına geçmeyen kurumlara idari işlemler başlatıldı. Karekod uygulamasının içinde özel öğretim kurumunun adı, kurum kodu, türü, açılma tarihi, adresi, adres kodu, kurucusunun kim olduğu, bina kontenjanı, uyguladığı program tür ve kontenjanları ve ücretlerine ilişkin bilgiler yer alıyor ve vatandaşlar karekodu okutarak kursun Bakanlıktan izinli olup olmadığını teyit edebiliyor.

BAKAN TEKİN VELİLERİ UYARMIŞTI
Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bu kursların özellikle FETÖ kapsamında hem resmî hem de özel okullarda ilişiği kesilen kişilerin yönettiği bir sektör olduğunu bildirmişti. Bakan Tekin, yeni döneme ilişkin izinsiz kurslarla ilgili İçişleri Bakanlığı ile istişare halinde olduklarını belirterek velileri, çocuklarını bu kurslara göndermemeleri konusunda uyarmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x